تبلیغات
بایــد گـفت .... - ولنتاین روز عشق یا روزی برای تغیر سبک زندگی ؟
درباره ما
دوستان
آخرین مطالب

 
پیامبر اكرم(ص): بهترین شما نرمخوترین شما به اطرافیان و بزرگوارترین شما به زنان است.

افسران - ولنتاین روز عشق یا روزی برای تغیر سبک زندگی ؟

بازنشر این مطلب در سایت های (حرف تو) و (همه با هم)

طراحان "روز ولنتاین" تلاش برای فرهنگ سازی آن در میا ن جوانان مسلمان و به خصوص جوانان ایرانی است تا دلیلی باشدبرای اشاعه فساد و فحشا در جامعه، و چه بسا که این روز فرصتی است برای تمدید عشق ناپاک دو نامحرم که سرنوشت بیشتر این محبت های بدون عمق و ریشه، قطعا بر کسی پوشیده نیست.

چند سالی است که در روزهای اواخر بهمن، تعدادی از مردم کشورمان اقدام به بزرگداشت روزی به نام “ولنتاین” می کنند که معرف سبک زندگی غربی است.روزی که به نام ولنتاین در میان جوانان ایرانی به عنوان یک فرهنگ و سنت باب شده است که  از جمله تهاجمات فرهنگی است که دشمن توانسته خیلی راحت به فرهنگ و سنت ما ایرانیان رخنه کند.

 

روزی که بهانه ای شده است در میان دوستان نامحرم (دختر و پسر )تا علاقه و ابراز احساسات کذاییشان را به یکدیگر ابراز کنند.در ایران چند سالی بیشتر نیست که شور و هیجان روز والنتاین، همه گیر شده است.این جشن ها از دنیای غرب وارد کشورهای مسلمان شده و مردم نیز کورکورانه و بدون توجه به جنبه های مثبت و منفی آن، این مراسم را دنبال می کنند. شرکت در مراسم ویژه این روز، چهره اسلام را خدشه دار می کند!

 

 روز ولنتاین در واقع فستیوالی مسیحی است که یاد و خاطره یکی از مقدسین این مذهب را گرامی می دارد. اما این مراسم از طریق مختلف به کشورهای مسلمان بسیاری راه یافته و بر اذهان مردم در خصوص پذیرش آن به عنوان جشنی معمولی تاثیر گذاشته است. روز ولنتاین جوانان را به فساد و گمراهی می کشاند.

 

«ولنتاین» نام كشیشی (روحانی مسیحی)در روم باستان در سده سوم میلادی بوده ،كه مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می كرد.زیراكه فرمانروای روم بنام كلودیس دوم ،براین باور بوده كه سربازی در جنگ خوب خواهد جنگید كه مجرد باشد. از این رو ازدواج را برای سربازان امپراطوری روم قدغن می كند.كلودیوس به قدری سنگدل وفرمانش به اندازه ای قاطع بود كه هیچ كس جرات كمك به ازدواج سربازان را نداشت.ولی كشیشی به نام والنتیوس(ولنتاین)،مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می كرد.كلودیوس دوم از این جریان خبردار می شود و دستور می دهد كه والنتاین را به زندان بیندازند و به جرم جاری كردن عقد اورا اعدام كنند.از آن زمان در كشورهای غربی روز 14 فوریه را روز ولنتاین ( روز عشاق یا روز عشق ورزی ) می گویند و آن را جشن می گیرند .

 

اما نكته ای كه باید مد نظر داشت ،این است كه این روز را (ولنتاین و روز عشق)كه یك فرهنگ وشعار غربی است ،نبایدبرای خودمان مبنا والگو قرار دهیم وبه مرور آن را در بین خود مان ودرجامعه به عنوان یك سنت ویك فرهنگ به جا بیندازیم.كه این ناپسند وقبیح است. زیرا كه همین تقلید از غرب در فرهنگ ومستند كردن سنن وآیین خود ،به اندیشه غربیان، نموداراز خود بیگانه شدن و از شخصیت ملى و دینى و تاریخى خود تهى گشتن می باشد.ونیز نوعی تایید برتر بودن فرهنگ واندیشه آنان و طعن و خرده‏گیرى به داشته ها و فرهنگ خودی است .

 

این گونه تقلید از غرب، كه انسان سراپا تقلید باشد ، همیشه مورد انتقاد بزرگان دین بوده است .«در اصول زندگى و سنن اجتماعى از خوردنى و نوشیدنى و پوشیدنى گرفته تا نكاح و مسكن و غیره، تقلید كوركورانه و چشم به دروازه غرب دوختن ،اینكه ببینند چه مد تازه‏اى در پختن و خوردن طعام و در برش لباس و در طرز ازدواج و در طریقه خانه سازى و دكوربندى خانه و حتى در نحوه سخن گفتن و راه رفتن مى‏رسند و از خود هیچ استقلال و اراده‏اى نداشتن ،عجیب است اینگونه افراد هر چه مى‏كنند از خود نمى‏پرسند كه چرا میكنند؟ به بزى میمانند كه وقتى بپرسى چرا از نهر پریدى؟ جز اینكه بگوید چون دیگران پریدند، پاسخى ندارند) (موسوى همدانى سید محمد باقر؛ ترجمه المیزان ج‏1ص642 )

مقام معظم رهبری با تاكید بر اهمیت استقلال فرهنگی ،می فرمایند:

 

« اگرفرهنگ و اخلاق و عقاید و باورهای دشمنان و بیگانگان در میان این ملت رواج داشته باشد و رشد بكند، این ملت نمی تواند ادعای استقلال كند.در دنیا، سررشته ی فرهنگ دست عده یی است كه آنها كیفیت زندگی و نشست و برخاست و اخلاق و معرفت را برای انسانهای بی گناه و بی خبر در سرتاسر عالم رقم می زنند و تعیین سرمشق می كنند. اگر ملتی بتواند خود را از سرایت موج مسموم فرهنگی ساخته و پرداخته ی بیگانگان حفُكند، این ملت مستقل خواهد بود؛ اما اگر نتواند و تحت تأثیر غلبه ی فرهنگ بیگانه قرار بگیرد، این ملت، ملتی وابسته و اسیر است.( سخنرانی در دیدار با اقشار مختلف مردم و جمعی از ، و كاركنان مراكز آموزش عالی و درمانی كشور 15/09/1368)

 

در ادامه می فرمایند:« باید از فرهنگ غرب گریخت. چرا كه فرهنگ غرب، فرهنگ برنامه ریزی برای فساد انسان است، فرهنگ دشمنی و بغض با ارزشها و درخشندگیها و فضیلتهای انسانی است،(همان)

بنابراین بجای روز ولنتاین غربی می توان روز ازدواج حضرت فاطمه سلام الله علیها وحضرت علی (علیه السلام ) اول ذیحجه را مبنا قرار داد. زیرا كه هرچند در نگاه سطحی انتخاب روز ولنتاین خالی از اشكال است ولی مبتنی بر یك فلسفه غربی است كه در زیر لایه های آن تهاجم فرهنگی وتخریب فرهنگ های خودی ،خوابیده است.

خود هدیه دادن به نامزد وهمسر از نظر شرع وعرف ،نه تنها اشكالی ندارد بلكه دین اسلام نیز به هدیه دادن ،تشویق وترغیب می كند.به عنوان مثال : سكونى از امام صادق (ع) نقل مى‏كند كه فرمود:« هدیه بدهید تا همدیگر را دوست داشته باشید، همانا هدیه كینه‏ها را از میان مى‏برد.»(خصال-ترجمه جعفرى ج‏1 ص49)

 

در حقیقت پشت پرده "ولنتاین"  که یک فرهنگ غربی است تلاش و تبلیغات برای از هم پاشیدن بنیان خانواده ها، جلوگیری از ازدواج و ترویج دوست یابی و دوست گزینی به جای انتخاب همسر و تشکیل خانواده، است.

 

 طراحان "روز ولنتاین"  تلاش برای فرهنگ سازی آن در میا ن جوانان مسلمان و به خصوص جوانان ایرانی است تا دلیلی باشدبرای اشاعه فساد و فحشا در جامعه، و چه بسا که این روز فرصتی است برای تمدید عشق ناپاک دو نامحرم که سرنوشت بیشتر این محبت های بدون عمق و ریشه، قطعا بر کسی پوشیده نیست.

 

 اما رواج این فرهنگ غربی نگران کننده در سایه تبلیغات شبکه های ماهواره ای، تنها می تواند برای جوان و فرزند خانواده به عنوان یک الگو تلقی شده و مهر تأییدی باشد بر یک فرهنگ غلط و ناپاک که حاصل آن دوری گزینی از ازدواج و حفظ روابطی است برای فروپاشی اخلاقی جامعه.

 

در حالی که این پدیده در فرهنگ و تاریخ ما وجود دارد اما درست و پررنگ به جوانان معرفی نشده است. روز ازدواج حضرت علی(ع) و فاطمه زهرا(س) تنها نمونه ای از فرهنگ مذهبی ماست که نه تنها افسانه نیست و قصه سازی نشده است که ریشه در باورها و مذهب ما دارد و حتما می تواند به استحکام خانواده و عشق حقیقی همراه با هویت کمک کند.

 

نکته قابل تامل این است که مسؤولین فرهنگی ما نه تنها سعی در فرهنگ‌سازی صحیح، گسترده، بجا، مستمر و خلاقانه برای گسترش آیین ها و باورهای مذهبی مان به عنوان جایگزین این فرهنگ غربی ندارند، بلکه بعضا نسبت به این پدیده که اتفاقا گسترش بسیار زیادی هم به دلیل اطلاع رسانی نادرست از سوی ما و اطلاع رسانی گسترده از سوی شبکه های ماهواره ای پیدا کرده است سکوت کرده اند.

منبع: فاطر 24
:: مرتبط با: مناسبت ها , جنگ نرم و قلم و نظامی و..... ,
:: برچسب‌ها: ولنتاین , دوست پسر , کادو برای دوست دختر , دوست دختر , زن , تهاجم فرهنگی , valentain ,
ن : مهدی منتظری
ت : 25 بهمن 93
ارسال به لینکدین   افسران   ارسال به گوگل پلاس  
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همه با هم 28 بهمن 93 10:16
سلام مطلب شما درسایت مرکزی استان سیستان و بلوچستان (همه با هم )با ذکر منبع درج شد .
لینک مطلب شما:
http://baham91.ir/vdci3vaz.t1a3r2bcct.html
درصورت به روز رسانی لینک مطالب خود را برای ما ارسال نمایید
منتظر مطالب ارزشمند شما دوست عزیز هستیم
هدیه همه باهم به شما وبلاگ نویس گرامی
امام باقر علیه ‏السلام :
المؤمنُ أصْلَبُ مِن الجَبلِ، الجَبلُ یُسْتَقَلُّ مِنه، والمؤمنُ لا یُسْتَقَلُّ مِن دِینِه شَیءٌ؛
مؤمن از كوه سخت‏تر است. از كوه كم‏ مى ‏شود اما از دین‏ مؤمن چیزى‏ كاسته نمى ‏گردد.
کافی : ج2 ، ص241 ، ح37
مهدی منتظری پاسخ داد:
سلام علیکم و رحمه الله
سپاس گزارم .
حرف تو 26 بهمن 93 19:51
سلام
تشکر از شما به خاطر ارسال مطلبتان به سایت "حرف تو"
" ولنتاین؛ روز عشق یا روزی برای تغیر سبک زندگی؟ "
با آدرس:http://harfeto.ir/?q=node/39882
در این سایت انتشار یافت.
چشم به راه مطالب خوب شما هستیم.
به مناسبت سی‌وششمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، سایت "حرف تو" مسابقه بزرگ وبلاگ‌نویسی «من انقلابی ام» را برگزار می‌نماید. از شما برای شرکت در مسابقه دعوت به عمل می‌آید.
یا علی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
موضوعات
کلیپ ها
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
روی عکس ها کلیک کنید