درباره ما
دوستان
آخرین مطالب

 
پیامبر اكرم(ص): بهترین شما نرمخوترین شما به اطرافیان و بزرگوارترین شما به زنان است.

http://facenama.com/i/tmp/1428568025958377_large.jpg

امام خمینى در مناسبت‏هاى مختلف در بیانات‏شان جایگاه و منزلت‏حقیقى زنان را از دیدگاه‏اسلام بیان داشته‏اند. در دیدگاه امام‏قدس سره زن داراى مرتبه و منزلتى است كه هیچ مكتب و مرام‏فمینیستى- كه زن را تا سطح یك ملعبه و یا ابزار كار نزول داده است- یاراى دسترسى به آن راندارد. ایشان با اشاره به روز زن با بیان منزلت‏حضرت فاطمه‏علیها السلام در باره جایگاه زن مى‏فرماید:

- فردا روز زن است، روز زنى است كه عالم به او افتخار دارد. روز زنى است‏كه دخترش در مقابل حكومت‏هاى جبار ایستاد و آن حرف را زد، آن حرف‏هارا زد كه همه مى‏دانید. (13)

 

- روز بزرگى است، یك زن در دنیا آمد كه مقابل همه مردان است. یك زن‏به دنیا آمد كه نمونه انسان است، یك زن به دنیا آمد كه تمام هویت انسانى دراو جلوه‏گر است.

 

- مبارك باد بر ملت عظیم الشان ایران بویژه زنان بزرگوار روز مبارك زن؛روز شرافتمند عنصر تابناكى كه زیربناى فضیلت‏هاى انسانى و ارزشهاى والاى‏ خلیفة‏الله در جهان است.

 

و مباركتر و پربهاتر انتخاب بسیار والاى روز بیستم جمادى الثانى است، روزپرافتخار ولادت زنى كه از معجزات تاریخ و افتخارات عالم وجود است.(14)

 

من عید سعید مولود اعظم حضرت زهراعلیها السلام را به همه شما خانم‏ها و زن‏هاى‏تمام كشورهاى اسلامى تبریك عرض مى‏كنم و از خداوند تعالى مسالت دارم كه‏همه زن‏هاى محترمه را در راهى كه خداى تبارك و تعالى مقرر فرموده است.همان راه را بروند و به مقاصد عالیه اسلامى برسند. براى زن‏ها كمال افتخاراست كه روز تولد حضرت صدیقه را روز زن قرار داده‏اند، افتخار است ومسؤولیت.(15)

 

كرامت وجودى زن

 

در مكتب امام خمینى‏قدس سره زن بسیار تكریم شده و در اوج والایى قرار دارد، ایشان در این باره‏مى‏فرمایند:

اسلام مى‏خواهد كه زن و مرد رشد داشته باشند. اسلام زن‏ها را نجات داده است از آن‏چیزهایى كه در جاهلیت‏بود. آنقدرى كه اسلام به زن خدمت كرده است، خدا مى‏داند به مردخدمت نكرده است آنقدر كه به زن خدمت كرده. شما مى‏دانید كه در جاهلیت زن چه بوده و دراسلام چه شده. در زمانى كه پیغمبر اسلام آمد، زن‏ها را هیچ حساب مى‏كردند اسلام زن‏ها راقدرت داده است. (16)

 زن مربى سعادت

 امام به اغراض سوء دیدگاه‏هاى فمینیستى و انتظارى كه از زن دارند، توجه داشته و همواره برجایگاه آنان و تاثیرى كه در جوامع دارند تاكید مى‏ورزیدند.

 - اگر زنان شجاع و انسان‏ساز از ملتها گرفته شوند، ملت‏ها به شكست انحطاط كشیده‏مى‏شوند. (17) اسلام به شما آنقدر احترام قایل است كه براى مردها نیست، اسلام شما را مى‏خواهدنجات بدهد، اسلام شما را مى‏خواهد از این ملعبهاى كه اینها مى‏خواهند شما را ملعبه قرار بدهندنجات بدهد، اسلام مى‏خواهد شما را یك انسان كامل تربیت كند.

 

- زن انسان است. آن هم یك انسان بزرگ. زن مربى جامعه است. از دامن زن انسان‏ها پیدامى‏شوند. مرحله اول مرد و زن صحیح، از دامن زن است. سعادت و شقاوت كشورها بسته به‏وجود زن است. زن با تربیت صحیح خودش انسان درست مى‏كند و با تربیت صحیح خودش‏كشور را آباد مى‏كند. مبدا همه سعادت‏ها از دامن زن بلند مى‏شود. زن مبدا همه سعادتها بایدباشد. (18)

 - زن مظهر تحقق آمال بشر است. زن پرورش‏ده زنان و مردان ارجمند است. از دامن زن‏مرد به معراج مى‏رود. دامن زن محل تربیت‏بزرگ زنان و بزرگ مردان است. (19) زن‏ها مردان‏شجاع را در دامن خود بزرگ مى‏كنند. قرآن كریم انسان‏ساز است و زن‏ها نیز انسان‏ساز، اگرزن‏هاى انسان‏ساز از ملت‏ها گرفته بشود، ملت‏ها به شكست و انحطاط مبدل خواهند شد، شكست‏خواهند خورد، منحط خواهند شد(20)

 آزادى و تساوى زن و مرد از دیدگاه امام

 در منظر امام‏قدس سره اسلام زنان را سربلند و شایسته مى‏خواهد و آنچه دین گریزان براى زن قایلند،چیزى جز تباهى و ملعبه شدن نیست، ایشان مى‏فرمایند:

 

مقام زن مقام والاست، عالیرتبه هستند. بانوان در اسلام بلند پایه هستند.(21)

 

ما مى‏خواهیم زن به مقام والاى انسانیت‏خودش باشد، نه ملعبه باشد، نه ملعبه در دست‏مردها باشد، در دست اراذل باشد. (22)

 

اسلام زن را مثل مرد در همه شؤون، همان‏طورى كه مرد در همه شؤون دخالت دارد، زن هم‏دخالت دارد، همان‏طورى كه مرد باید از فساد اجتناب كند، زن هم باید از فساد اجتناب كند.زن‏ها نباید ملعبه دست جوان‏هاى هرزه بشوند، زن‏ها نباید مقام خودشان را منحط كنند و خداى‏ناخواسته بزك كرده بیرون بیایند و در انظار مردم فاسد قرار بگیرند. زن‏ها باید انسان باشند،زن‏ها باید تقوا داشته باشند، زن‏ها مقام كرامت دارند، زن‏ها اختیار دارند، همان‏طورى كه مردهااختیار دارند. خداوند شما را با كرامت‏خلق كرده است، آزاد خلق كرده است. (23)

 

اسلام نظر خاص بر شما بانوان دارد، اسلام در وقتى كه ظهور كرد در جزیرة‏العرب، بانوان‏حیثیت‏خودشان را پیش مردان از دست داده بودند، اسلام آن‏ها را سربلند و سرافراز كرد، اسلام‏آن‏ها را با مردان مساوى كرد. عنایتى كه اسلام به بانوان دارد بیشتر از عنایتى است كه بر مردان‏دارد. (24)

13)صحیفه نور، ج 12، ص 148

 14) شرح چهل حدیث، ص 486 و 487.

15) شرح چهل حدیث، ص 126.

16) صحیفه نور، ج 17، ص 143.

17) صحیفه نور، ج 15، ص 199.

18) صحیفه نور، ج 16، ص 246.

19) صحیفه نور، ج 13، ص 219.

20) صحیفه نور، ج 15، ص 257.

21) صحیفه نور، ج 15، ص 237 و 238.

22) صحیفه نور، ج 9، ص 137.

23) صحیفه نور، ج 15، ص 232.

24) صحیفه نور، ج 13، ص 221.
:: مرتبط با: مناسبت ها , حضرت فاطمه زهرا (س) , امام خمینی (ره) ,
:: برچسب‌ها: روز زن , عقیده فمینیسم , ارزش زن , حقوق زن , اسلام , زن در اسلام , امام خمینی ره ,
:: لینک های مرتبط: فمینیسم و زندگانی حضرت زهرا (س) ,
ن : مهدی منتظری
ت : 21 فروردین 94
ارسال به لینکدین   افسران   ارسال به گوگل پلاس  
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
موضوعات
کلیپ ها
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
روی عکس ها کلیک کنید