درباره ما
دوستان
آخرین مطالب

 
پیامبر اكرم(ص): بهترین شما نرمخوترین شما به اطرافیان و بزرگوارترین شما به زنان است.

افسران - بازنگاهی به رسالت امروز بسیج برای دفاع از انقلاب اسلامی

بازنگاهی به رسالت امروز بسیج برای دفاع از انقلاب اسلامی

 بسیج از مصون‌سازی خود تا جامعه

 در هفته بزرگداشت بسیج و بسیجیان، نوشتن از این تفکر و فرهنگ ناب اسلامی در عصر و زمانه ما، که برخی از آسیب‌شناسان از آن به عصر جنون فناوری یاد می‌کنند، هم لازم است تا یادمان نرود که به یمن همین تفکر در منطقه ناآرام غرب آسیا در امنیت کامل هستیم و هم به دلیل برنامه‌ریزی دشمنان برای زدن این تفکر و فرهنگ در شرایط پسابرجام که پروژه نفوذ در دستور کار دشمنان عنود انقلاب قرار گرفته، ضروری و تکلیف به شمار می‌‌آید تا فرهنگ بسیج به نسل جدید منتقل شود.

بدون تردید تشکیل شجره طیبه بسیج مستضعفین در بدو انقلاب اسلامی، از اقدامات معجزه‌آسا و الهی امام خمینی(ره) به منظور صیانت از انقلاب و دستاوردهای آن است. امام(ره) با نگاه آینده‌نگرانه و الهی خود می‌دانست، همان‌طور که انقلاب اسلامی به مثابه پدیده‌ای منحصربه‌فرد، انقلابی عظیم در روح‌ها، باورها، رفتارها و ساختارهای جامعه ایرانی ایجاد کرده،‌ صیانت و پاسداری از آن نیز در وسط معرکه‌ها و مهلکه‌های بی‌شماری که برایش از داخل و خارج طراحی شده، به ساماندهی نیروی عظیمی از جنس انقلاب،‌ با مؤلفه‌هایی از روحیه خالصانه جهادی، معنویت و بصیرت نافذ و اعتقادات محکم با آمادگی‌های نظامی برای ایثار تا بذل جان با ملاک‌ها و مناط‌های الهی نیاز دارد. این بینش زیربنای شکل‌گیری بسیج مستضعفین به‌مثابه همزاد انقلاب اسلامی شد.

 

بسیج مرد میدان عمل

حقیقت معنای بسیج، آمادگی همه‌جانبه برای دفاع از اسلام و نظام اسلامی است. بسیج رمز پایداری و ماندگاری و عزت ملی است. از این رو نیازسنج است و در هر عرصه‌ای که کشور و نظام به آن احتیاج دارد، بی‌محابا وارد می‌شود و همه‌ توان خودشان را بدون مطالبه اجر و مزدی برای حل مسائل و معضلات به خدمت می‌گیرد. به همین دلیل هم آنچه در این فضا در معرض جدی تهدید قرار دارد و لازم است به آن پرداخته شود، مسئله‌ عقبه‌ فکری و پشتوانه‌ فکری بسیج است که سبب‌ساز میدانداری بسیج در میدان‌های مورد نیاز انقلاب و مردم است. به فرموده رهبر معظم انقلاب؛ «ما بسیج را از اوّل تا امروز در میدانِ عمل دیده‌ایم؛ در عرصه‌های مختلف امّا همه عمل. در دفاع مقدّس ـ جنگ هشت‌ساله ـ در سازندگی؛ در فنّاوری‌های متنوّع ـ از سلّول‌های بنیادی بگیرید تا انرژی هسته‌ای، اینها کار بسیج است... بسیج یک اندیشه است، یک فکر است، یک منطق است، یک منظومه‌ فکری است.» و دقیقاً دشمن این را نشانه گرفته است.

 

بسیجی نفوذناپذیر

دوّمین پایه از سرمایه‌های بسیج که آن را در مقابل دشمنان نفوذناپذیر می‌کند و دشمنان در پارادایم نفوذ، زدن آن را دنبال می‌کنند، بصیرت و روشن‌بینی سیاسی بسیج است. هنر بسیج و بسیجیان در «شناخت زمان، شناخت نیاز، شناخت اولویّت، شناخت دشمن، شناخت دوست، شناخت وسیله‌ای که در مقابل دشمن باید به کار برد» تجلی پیدا می‌کند و این شناخت‌ها بصیرت‌زا است.

رهبر معظم انقلاب در دیدار با بسیجیان در سال گذشته دلیل شکست‌ناپذیری نظام جمهوری اسلامی در برابر هجمه‌های فراوان دشمنان در عرصه‌های مختلف را تفکر و نگاه بسیجی می‌دانند و می‌فرمایند: «‌جمهوری اسلامی به برکت تفکّر بسیجی و عمل و حرکت بسیجی شکست‌ناپذیر است. هر فرد ایرانی بالقوّه یک بسیجی است، مگر عدّه‌ معدودی که یا دچار خودپرستی‌اند یا دچار شهوت‌پرستی‌اند یا دچار پول‌پرستی‌اند یا دست‌شان زیر سنگ دشمن است، آنها را می‌گذاریم کنار؛ معدودند، زیاد نیستند. اکثریّت قاطع ملّت ایران بالقوّه بسیجی‌اند». البته، این ویژگی‌ها قطره‌هایی معدود از اقیانوس مختصات بسیج و نمی از یم نامحدود ویژگی‌های پایان‌ناپذیر بسیجیان مخلص است و ما تنها از باب تکریم و طرح موضوع به آنها پرداختیم.

 

مصون‌سازی

هر چه زمان بیشتر می‌گذرد، در رویارویی با پیچیدگی‌ها، بحران‌ها، برداشتن‌ گام‌ها و بارهای بزرگ از دوش کشور، بیشتر به درستی معجزه بودن تأسیس این نهاد مقدس و ذخیره انقلاب اسلامی نائل می‌شویم؛ چرا که تنها به یمن وجود بسیج و رشادت‌های بسیجیان گمنام روح‌الله در روزهای سخت و بحرانی بوده است که توانسته‌ایم انقلاب اسلامی را با عبور دادن از گردنه‌های صعب‌ به قله افتخارات امروز برسانیم و به‌مثابه الگویی الهام‌بخش برای مبارزه در جهان اسلام و در بین ملل آزاده جهان و الگویی موفق از نظام سیاسی دین‌مدار، توسعه‌یافته و کارآمد معرفی کنیم. بنابراین در اوضاع پسابرجام که دشمن پروژه نفوذ به داخل ساختارهای نظام و باورها و اعتقادات کارگزاران نظام را در دستور کار قرار داده، لازم است بسیج با شناخت از عمق اهداف و انگیزه‌های دشمن و تبیین و روشنگری آن برای مردم و جامعه نقش ایفا کند. البته، بسیج خود در این میدان از اهداف و آماج نفوذ است. لذا دو وظیفه مهم دارد؛ یکی مصون‌سازی ساختارهای مختلف جامعه از ورود و تأثیرگذاری بیگانگان در شکل‌ها و کسوت‌های مختلف و دیگری واکسینه کردن خود برای مقابله با ورود ویروس نفوذ به باور اینکه نظام دینی ناکارآمد است و نمی‌تواند راه بزرگی را که در پیش گرفته به پایان برساند.

این امر در گرو تقویت بنیان‌های ایمانی و بازگشت به سرمایه‌های معنوی، داشته‌های بصیرتی و تقویت آن است؛ از این رو، رهبر فرزانه بسیجیان را توصیه می‌کنند: «به استحکام و عدم سایش اعتقادی و ایمانی و عملی؛ مراقب باشید. ماها در این مسیر زندگی، آنجایی که با وسوسه‌ها مواجه می‌شویم؛ وسوسه‌ پول، وسوسه‌ شهوات، وسوسه مقام، وسوسه‌ رفاقت، ساییدگی پیدا می‌کنیم؛ سایش پیدا می‌کنیم مراقب باشید سایش اعتقادی پیدا نکنید، شما بر روی محیط اثر بگذارید، نگذارید آن محیط اگر بد است، روی شما اثر بگذارد

تقویت نگاه دلسوزانه برای مراقبت از جامعه‌ای که برای رسیدن به این جایگاه برایش زحمات فراوانی کشیده شده، از دیگر خواسته‌ها است. امام خامنه‌ای در سال ۱۳۷۴ در این باره فرمودند: «بسیجی برای کشور دل می‌سوزاند؛ برای آبادانی کشور تلاش می‌کند؛ برای حفظ استقلال ملی، هر چه بتواند کار می‌کند و از جان خود هم می‌گذرد. امروز هم اگر احساس کند دشمن می‌خواهد از روزنه‌ای ـ چه اقتصادی، چه سیاسی و فرهنگی ـ به داخل کشور نفوذ کند، در مقابل او می‌ایستد و با مشت به صورتش می‌کوبد

رصد و شناسایی حفره‌های نفوذ دشمنان و پایش تحولات آنها در سطوح داخلی و منطقه‌ای، کمک و مساعدت به نهادها و ارکان اجرایی کشور و گفتمان‌سازی ترویجی برای انقلاب اسلامی با لحاظ اقتضائات زمانی از دیگر وظایف امروز بسیج برای مقابله با دشمنان انقلاب اسلامی است.

:: مرتبط با: جنگ نرم و قلم و نظامی و..... ,
:: برچسب‌ها: هفته بسیج , بسیج , بصیرت , استکبار ستیزی , فرهنگ , دشمن شناسی ,
ن : مهدی منتظری
ت : 4 آذر 94
ارسال به لینکدین   افسران   ارسال به گوگل پلاس  
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
موضوعات
کلیپ ها
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
روی عکس ها کلیک کنید